Results

Las Vegas Summer Kickoff - Friday June 3 - Sunday June 5, 2022, Las Vegas, NV

Colleges Who Attended this Event
College logo
Mike Forsythe
University of New Mexico
College logo
Rachel Shockley
Newman University
College logo
Tony Saldivar
University of Texas Permian Basin
College logo
Kyleigh Payne
King University
College logo
Carly Thomas
Southwest Baptist University
College logo
Adriana Sanchez
Salem University (West Virginia)
College logo
Sean Cotter
Barry University
College logo
Ashley Forshee
New Mexico Highlands University
College logo
Kevin Jannusch
New Mexico Highlands University
College logo
Jade Warner
Nyack College
College logo
Alexandra Holland
Dakota State University
College logo
Jim Walker
Saint Mary-of-the-Woods College
College logo
Brad Betker
Missouri Valley College
College logo
Sara Allen
Columbia International University
College logo
Charlie Kennedy
Avila University
College logo
Kelly James
Missouri Valley College
College logo
Danyelle Huber
Corban University
College logo
Willis Griffiths
Massachusetts Maritime Academy
College logo
Steve Wammer
Ripon College
College logo
Ashley Goodwin
Wittenberg University
College logo
Deanna Tritinger
Chatham University
College logo
Andrew Ysais
Pacific University (Oregon)
College logo
Skania Lemus
Westfield State University
College logo
Savanah Webster
Santa Fe College
College logo
Gabrielle Brixey
Taft College
College logo
Mike Wallace
West Hills College Coalinga
College logo
Amanda White
Brunswick Community College
College logo
Devin Bennett
San Bernardino Valley College
College logo
Harold Hicks
Barstow Community College
College logo
Jacob White
Grays Harbor College
College logo
Morgan Atkinson
Taft College
College logo
Mike Oehlke
North Dakota State College of Science
College logo
Sal Pizzo
Glendale Community College - California


Tournament Seedings after Pool Play:
18U POOL PLAY RANKINGS
Rank   Team NameWLTRFRADIFFPCT
1  A1 Oro Valley Suncats 18U Gold - Judge600536471.000
2  B5 NM Poison-Morales6005223291.000
3  A3 Lil Rebels Gordie/TC4204418260.667
4  A2 Athletics Mercado - Lee/Walker/Torres4203034-40.667
5  B7 Nampa Hot Shots4203236-40.667
6  A4 Duke City Prime3302326-30.500
7  B2 Semper Fi Bulldogs - Campos3302330-70.500
8  B6 E1 Prospects Gaeta/Davila330373160.500
9  A7 Crossfire Rollins3303031-10.500
10  B1 Lil Rebels - Julia330383710.500
11  A6 Club All Star2402636-100.333
12  A8 Nationals Elite 1501533-180.167
13  B4 Vendetta Brimhall1502737-100.167
14  B3 Oregon Titans 18u1502742-150.167
15  A5 Colorado Tigers1501956-370.167
16U POOL PLAY RANKINGS
Rank   Team NameWLTRFRADIFFPCT
1  C4 Oro Valley Suncats 16 Judge6005813451.000
2  D6 EAD Attitude4204025150.667
3  C2 I-5 Softball 16u Fitz/Boshae4204226160.667
4  C1 Crossfire - Brooks4204827210.667
5  C3 Lil Rebels Vern/Koenig 420342860.667
6  D1 Extreme Orta 16u420353320.667
7  D5 Crossfire Rollins3303322110.500
8  D2 IAP Explosion - 16U3304142-10.500
9  D4 Arsenal-Eklund 16u2401936-170.333
10  D7 Vendetta 16u Corey2403539-40.333
11  C6 NV Ruthless Peralta 1413046-160.250
12  C5 Athletics Mercado/Penalber1412452-280.250
13  D3 Semper Fi 16U - Campos0601565-500.000
14U POOL PLAY RANKINGS
Rank   Team NameWLTRFRADIFFPCT
1  E5 Lil Rebels Vern/Melton5015714430.917
2  E4 14U Titans-Spencer510383440.833
3  E8 Oro Valley Suncats 14u Camacho Judge 4113717200.750
4  E2 The Elite IX3214124170.583
5  E6 Club All Star3214130110.583
6  E7 IAP Explosion - 14U Pink1501738-210.167
7  E1 Lake City1502953-240.167
8  E3 IAP Explosion - 14U Black0601666-500.000


  GAME LOG: Winners in Green. Ties in Blue
 GM# FLDDateTime Visitor Home
 1 M1 06-04-2022  8:00 AM A1 Oro Valley Suncats 18U Gold - Judge 8 vs.A2 Athletics Mercado - Lee/Walker/Torres 0 
 2 M2 06-04-2022  8:00 AM A4 Duke City Prime 6 vs.A3 Lil Rebels Gordie/TC 1 
 3 M3 06-04-2022  8:00 AM A5 Colorado Tigers 0 vs.A6 Club All Star 9 
 4 M4 06-04-2022  8:00 AM A8 Nationals Elite  0 vs.A7 Crossfire Rollins 7 
 5 M7 06-04-2022  8:00 AM D6 EAD Attitude 4 vs.D7 Vendetta 16u Corey 7 
 6 M8 06-04-2022  8:00 AM D4 Arsenal-Eklund 4 vs.D2 USA Explosion 14U Gold - Sorg 11 
 7 M9 06-04-2022  8:00 AM D5 Crossfire Rollins 5 vs.D1 Extreme Orta 18u 1 
 8 M10 06-04-2022  8:00 AM C5 Athletics Mercado/Penalber 7 vs.C6 NV Ruthless Peralta  7 
 9 M11 06-04-2022  8:00 AM C3 Lil Rebels Vern/Koenig  0 vs.C4 Oro Valley Suncats 18U Garcia 6 
 10 M12 06-04-2022  8:00 AM C1 Crossfire - Brooks 11 vs.C2 I-5 Softball 16u Snyder 7 
 11 M1 06-04-2022  9:40 AM A3 Lil Rebels Gordie/TC 0 vs.A1 Oro Valley Suncats 18U Gold - Judge 5 
 12 M2 06-04-2022  9:40 AM A2 Athletics Mercado - Lee/Walker/Torres 5 vs.A4 Duke City Prime 4 
 13 M3 06-04-2022  9:40 AM A7 Crossfire Rollins 6 vs.A5 Colorado Tigers 7 
 14 M4 06-04-2022  9:40 AM A6 Club All Star 5 vs.A8 Nationals Elite  4 
 15 M7 06-04-2022  9:40 AM D4 Arsenal-Eklund 4 vs.D5 Crossfire Rollins 3 
 16 M8 06-04-2022  9:40 AM D3 Semper Fi 16U - Campos 1 vs.D6 EAD Attitude 10 
 17 M9 06-04-2022  9:40 AM D2 USA Explosion 14U Gold - Sorg 10 vs.D7 Vendetta 16u Corey 8 
 18 M10 06-04-2022  9:40 AM C2 I-5 Softball 16u Snyder 8 vs.C3 Lil Rebels Vern/Koenig  4 
 19 M11 06-04-2022  9:40 AM C1 Crossfire - Brooks 14 vs.C6 NV Ruthless Peralta  1 
 20 M12 06-04-2022  9:40 AM C5 Athletics Mercado/Penalber 2 vs.C4 Oro Valley Suncats 18U Garcia 11 
 21 M1 06-04-2022  11:20 AM E1 Lake City 0 vs.E2 The Elite IX 11 
 22 M2 06-04-2022  11:20 AM E4 Titans-Spencer 18U 9 vs.E3 USA Explosion - Premiere Butler/Bybee 6 
 23 M3 06-04-2022  11:20 AM E5 Lil Rebels Vern/Melton 7 vs.E6 Club All Star Espinoza 7 
 24 M4 06-04-2022  11:20 AM E8 Rogue FC Camacho 8 vs.E7 USA Explosion / AP - Butler 14U 1 
 25 M7 06-04-2022  11:20 AM D6 EAD Attitude 10 vs.D2 USA Explosion 14U Gold - Sorg 3 
 26 M8 06-04-2022  11:20 AM D7 Vendetta 16u Corey 5 vs.D1 Extreme Orta 18u 7 
 27 M9 06-04-2022  11:20 AM D5 Crossfire Rollins 8 vs.D3 Semper Fi 16U - Campos 1 
 28 M10 06-04-2022  11:20 AM B5 NM Poison-Morales 12 vs.B1 Lil Rebels Julia 10 
 29 M11 06-04-2022  11:20 AM B4 Vendetta Brimhall Black 5 vs.B2 Semper Fi Bulldogs - Campos 9 
 30 M12 06-04-2022  11:20 AM B6 E1 Prospects Gaeta/Davila 7 vs.B7 Washington Angels 18U Souza 2 
 31 M1 06-04-2022  1:00 PM E3 USA Explosion - Premiere Butler/Bybee 2 vs.E1 Lake City 13 
 32 M2 06-04-2022  1:00 PM E2 The Elite IX 6 vs.E4 Titans-Spencer 18U 10 
 33 M3 06-04-2022  1:00 PM E7 USA Explosion / AP - Butler 14U 1 vs.E5 Lil Rebels Vern/Melton 4 
 34 M4 06-04-2022  1:00 PM E6 Club All Star Espinoza 2 vs.E8 Rogue FC Camacho 8 
 35 M7 06-04-2022  1:00 PM C6 NV Ruthless Peralta  7 vs.C4 Oro Valley Suncats 18U Garcia 12 
 36 M8 06-04-2022  1:00 PM C2 I-5 Softball 16u Snyder 5 vs.C5 Athletics Mercado/Penalber 3 
 37 M9 06-04-2022  1:00 PM D3 Semper Fi 16U - Campos 8 vs.D1 Extreme Orta 18u 9 
 38 M10 06-04-2022  1:00 PM B2 Semper Fi Bulldogs - Campos 1 vs.B7 Washington Angels 18U Souza 6 
 39 M11 06-04-2022  1:00 PM B3 Oregon Titans 18u 8 vs.B6 E1 Prospects Gaeta/Davila 9 
 40 M12 06-04-2022  1:00 PM B4 Vendetta Brimhall Black 4 vs.B5 NM Poison-Morales 9 
 41 M1 06-04-2022  2:40 PM E1 Lake City 7 vs.E4 Titans-Spencer 18U 9 
 42 M2 06-04-2022  2:40 PM E3 USA Explosion - Premiere Butler/Bybee 3 vs.E2 The Elite IX 7 
 43 M3 06-04-2022  2:40 PM E5 Lil Rebels Vern/Melton 6 vs.E8 Rogue FC Camacho 0 
 44 M4 06-04-2022  2:40 PM E7 USA Explosion / AP - Butler 14U 6 vs.E6 Club All Star Espinoza 8 
 45 M7 06-04-2022  2:40 PM C3 Lil Rebels Vern/Koenig  9 vs.C5 Athletics Mercado/Penalber 3 
 46 M8 06-04-2022  2:40 PM C4 Oro Valley Suncats 18U Garcia 9 vs.C1 Crossfire - Brooks 1 
 47 M9 06-04-2022  2:40 PM C2 I-5 Softball 16u Snyder 7 vs.C6 NV Ruthless Peralta  1 
 48 M10 06-04-2022  2:40 PM B1 Lil Rebels Julia 7 vs.B2 Semper Fi Bulldogs - Campos 0 
 49 M11 06-04-2022  2:40 PM D4 Arsenal-Eklund 5 vs.D7 Vendetta 16u Corey 0 
 50 M12 06-04-2022  2:40 PM D5 Crossfire Rollins 8 vs.D6 EAD Attitude 3 
 51 M1 06-04-2022  4:20 PM A1 Oro Valley Suncats 18U Gold - Judge 10 vs.A4 Duke City Prime 1 
 52 M2 06-04-2022  4:20 PM A3 Lil Rebels Gordie/TC 15 vs.A2 Athletics Mercado - Lee/Walker/Torres 1 
 53 M3 06-04-2022  4:20 PM A5 Colorado Tigers 4 vs.A8 Nationals Elite  5 
 54 M4 06-04-2022  4:20 PM A7 Crossfire Rollins 8 vs.A6 Club All Star 7 
 55 M7 06-04-2022  4:20 PM B3 Oregon Titans 18u 2 vs.B1 Lil Rebels Julia 8 
 56 M8 06-04-2022  4:20 PM B4 Vendetta Brimhall Black 5 vs.B7 Washington Angels 18U Souza 6 
 57 M9 06-04-2022  4:20 PM B5 NM Poison-Morales 6 vs.B6 E1 Prospects Gaeta/Davila 4 
 58 M10 06-04-2022  4:20 PM C3 Lil Rebels Vern/Koenig  7 vs.C1 Crossfire - Brooks 5 
 59 M11 06-04-2022  4:20 PM D1 Extreme Orta 18u 8 vs.D4 Arsenal-Eklund 5 
 60 M12 06-04-2022  4:20 PM D3 Semper Fi 16U - Campos 1 vs.D2 USA Explosion 14U Gold - Sorg 14 
 61 M1 06-04-2022  6:00 PM A1 Oro Valley Suncats 18U Gold - Judge 14 vs.A5 Colorado Tigers 3 
 62 M2 06-04-2022  6:00 PM A7 Crossfire Rollins 3 vs.A2 Athletics Mercado - Lee/Walker/Torres 7 
 63 M3 06-04-2022  6:00 PM E3 USA Explosion - Premiere Butler/Bybee 0 vs.E6 Club All Star Espinoza 12 
 64 M4 06-04-2022  6:00 PM E7 USA Explosion / AP - Butler 14U 0 vs.E2 The Elite IX 9 
 65 M7 06-04-2022  6:00 PM B5 NM Poison-Morales 6 vs.B3 Oregon Titans 18u 5 
 66 M8 06-04-2022  6:00 PM B7 Washington Angels 18U Souza 11 vs.B1 Lil Rebels Julia 6 
 67 M9 06-04-2022  6:00 PM B6 E1 Prospects Gaeta/Davila 4 vs.B2 Semper Fi Bulldogs - Campos 6 
 68 M11 06-04-2022  6:00 PM E1 Lake City 0 vs.E5 Lil Rebels Vern/Melton 17 
 69 M12 06-04-2022  6:00 PM E8 Rogue FC Camacho 8 vs.E4 Titans-Spencer 18U 1 
 70 M1 06-05-2022  8:00 AM E7 USA Explosion / AP - Butler 14U 6 vs.E1 Lake City 5 
 71 M2 06-05-2022  8:00 AM E4 Titans-Spencer 18U 5 vs.E6 Club All Star Espinoza 4 
 72 M3 06-05-2022  8:00 AM E3 USA Explosion - Premiere Butler/Bybee 3 vs.E8 Rogue FC Camacho 9 
 73 M4 06-05-2022  8:00 AM E5 Lil Rebels Vern/Melton 7 vs.E2 The Elite IX 4 
 74 M7 06-05-2022  8:00 AM C1 Crossfire - Brooks 7 vs.D1 Extreme Orta 18u 3 
 75 M8 06-05-2022  8:00 AM C2 I-5 Softball 16u Snyder 12 vs.D2 USA Explosion 14U Gold - Sorg 0 
 76 M9 06-05-2022  8:00 AM C3 Lil Rebels Vern/Koenig  8 vs.D3 Semper Fi 16U - Campos 2 
 77 M10 06-05-2022  8:00 AM C4 Oro Valley Suncats 18U Garcia 4 vs.D4 Arsenal-Eklund 1 
 78 M11 06-05-2022  8:00 AM C5 Athletics Mercado/Penalber 2 vs.D7 Vendetta 16u Corey 15 
 79 M12 06-05-2022  8:00 AM B7 Washington Angels 18U Souza 7 vs.B3 Oregon Titans 18u 5 
 80 M1 06-05-2022  9:40 AM E2 The Elite IX 4 vs.E8 Rogue FC Camacho 4 
 81 M2 06-05-2022  9:40 AM E3 USA Explosion - Premiere Butler/Bybee 2 vs.E5 Lil Rebels Vern/Melton 16 
 82 M3 06-05-2022  9:40 AM E6 Club All Star Espinoza 8 vs.E1 Lake City 4 
 83 M4 06-05-2022  9:40 AM A4 Duke City Prime 3 vs.A8 Nationals Elite  2 
 84 M7 06-05-2022  9:40 AM C1 Crossfire - Brooks 10 vs.D4 Arsenal-Eklund 0 
 85 M8 06-05-2022  9:40 AM C2 I-5 Softball 16u Snyder 3 vs.D6 EAD Attitude 7 
 86 M9 06-05-2022  9:40 AM C3 Lil Rebels Vern/Koenig  6 vs.D5 Crossfire Rollins 4 
 87 M10 06-05-2022  9:40 AM C4 Oro Valley Suncats 18U Garcia 16 vs.D3 Semper Fi 16U - Campos 2 
 88 M11 06-05-2022  9:40 AM B6 E1 Prospects Gaeta/Davila 3 vs.B4 Vendetta Brimhall Black 6 
 89 M12 06-05-2022  9:40 AM D1 Extreme Orta 18u 7 vs.D2 USA Explosion 14U Gold - Sorg 3 
 90 M1 06-05-2022  11:20 AM A7 Crossfire Rollins 1 vs.A1 Oro Valley Suncats 18U Gold - Judge 9 
 91 M2 06-05-2022  11:20 AM A4 Duke City Prime 8 vs.A6 Club All Star 3 
 92 M3 06-05-2022  11:20 AM A3 Lil Rebels Gordie/TC 6 vs.A8 Nationals Elite  3 
 93 M4 06-05-2022  11:20 AM A5 Colorado Tigers 3 vs.A2 Athletics Mercado - Lee/Walker/Torres 9 
 94 M7 06-05-2022  11:20 AM B7 Washington Angels 18U Souza 0 vs.B5 NM Poison-Morales 12 
 95 M8 06-05-2022  11:20 AM B1 Lil Rebels Julia 4 vs.B4 Vendetta Brimhall Black 2 
 96 M9 06-05-2022  11:20 AM B2 Semper Fi Bulldogs - Campos 7 vs.B3 Oregon Titans 18u 1 
 97 M10 06-05-2022  11:20 AM C5 Athletics Mercado/Penalber 7 vs.D5 Crossfire Rollins 5 
 98 M11 06-05-2022  11:20 AM C6 NV Ruthless Peralta  11 vs.D7 Vendetta 16u Corey 0 
 99 M12 06-05-2022  11:20 AM E4 Titans-Spencer 18U 4 vs.E7 USA Explosion / AP - Butler 14U 3 
 100 M1 06-05-2022  1:00 PM A2 Athletics Mercado - Lee/Walker/Torres 8 vs.A8 Nationals Elite  1 
 101 M2 06-05-2022  1:00 PM A3 Lil Rebels Gordie/TC 13 vs.A5 Colorado Tigers 2 
 102 M3 06-05-2022  1:00 PM A6 Club All Star 1 vs.A1 Oro Valley Suncats 18U Gold - Judge 7 
 103 M4 06-05-2022  1:00 PM A4 Duke City Prime 1 vs.A7 Crossfire Rollins 5 
 104 M7 06-05-2022  1:00 PM B1 Lil Rebels Julia 3 vs.B6 E1 Prospects Gaeta/Davila 10 
 105 M8 06-05-2022  1:00 PM B2 Semper Fi Bulldogs - Campos 0 vs.B5 NM Poison-Morales 7 
 106 M9 06-05-2022  1:00 PM B3 Oregon Titans 18u 6 vs.B4 Vendetta Brimhall Black 5 
 107 M10 06-05-2022  1:00 PM C6 NV Ruthless Peralta  3 vs.D6 EAD Attitude 6 
 108 M1 06-05-2022  2:40 PM A3 Lil Rebels Gordie/TC 9 vs.A6 Club All Star 1 
 


<<-- Back to Archives List